מדריך ליסינג למתלבטים
הליסינג הפרטי הופך דומיננטי יותר ויותר בשוק הרכב הישראלי. כמה באמת אתם יודעים על שיטות הליסינג השונות? למי זה שווה? ומה כדאי לשים לב לפני שחותמים על החוזה?
יואל שוורץ

מזל טוב! החלטת לפנק את עצמך ברכב. אחרי קניית דירה זו כנראה ההוצאה הגדולה ביותר שתעשה, וכדאי לדעת מה האפשרויות העומדות לפניך.


בכתבה הזו לא נתייחס להיצע הדגמים הקיים, האם דגם מסוים משתלב עם הדרישות והצרכים שלך וגם לא איזה צבע עדיף במדינה חמה. בכתבה הזו נדבר על אפשריות הרכישה השונות שמהם תוכל לבחור. כל השיטות זכו לכינוי "ליסינג", מושג שהגיע מחו"ל ומאגד בתוכו שיטות שונות למימון. אז נתחיל מהגדרת הבסיס:


מה זה ליסינג? זו למעשה שיטת חכירה בה הלקוח משלם תשלום חודשי קבוע וידוע מראש תמורת הרכב עצמו, או שימוש ברכב. לרוב הרכב נרשם על שם חברת הליסינג ולא על שם החוכר (הרוכש), ולכך יש משמעויות כאשר הרכב יוצע למכירה. תקופת החכירה משתנה מעסקה לעסקה, אולם לרוב היא נמשכת בין שנתיים לשלוש שנים (24-36 חודשים), כשיש גם מסלולים ל-5 שנים (60 חודשים). בגדול ישנם 4 סוגים שונים של ליסינג ואלה משפיעים על מה קורה בסוף תקופת החכירה.

מדריך ליסינג למתלבטים

ליסינג מימוני פרטי
במילה אחת: הלוואה. הרעיון הוא פרישה למספר גדול מאוד של תשלומים קבועים וידועים מראש שיעזרו במימון עלות רכישת הרכב. ההלוואה היא של יבואנית הרכב או חברת הליסינג, ולא של הבנק או חברת אשראי. היתרונות הם ביורוקרטיה מופחתת, ובכך שההלוואה לא פוגעת במסגרת האשראי של החוכר (רוכש הרכב).

לא תמיד הליסינג הפרטי/המימוני מכסה את כל עלות רכישת הרכב, כך שבנוסף לתשלום החודשי הקבוע מתווספים 2 תשלומים חד פעמיים, אחד קטן בהתחלה שמהווה גם סוג של מקדמה, ושני גדול בסוף תקופת ההלוואה. במידה וזה המצב, כלומר נותר סכום לתשלום בסוף התקופה, עומדות בפני בעל הרכב בסוף התקופה 3 אפשרויות: הוא יכול לשלם את יתרת התשלום עבור הרכב ולרכוש את הרכב שמרגע זה יהפוך להיות שלו. הוא יכול לגלגל את עסקת הליסינג לרכב אחר או להחזיר את הרכב לחברת הליסינג ולסיים את ההתקשרות.

דגשים בעסקת ליסינג מימוני פרטי:

1. לרוב בעסקאות ליסינג שכאלה, הרכב ירשם על שם חברת הליסינג. כך שאם אתם מתכננים לרכוש את הרכב בסוף התקופה, יש לקחת בחשבון כי אתם תרשמו ברכב כיד שניה (01 ברישיון). בנוסף, ברשיון הרכב יופיע כי הרכב היה בעברו בבעלות חברת ליסינג – רישום שיפחית את ערך הרכב לפי כל מחירון.

2. כמו במקרה של כל חוזה, עיינו בו בקפידה. וודאו שהוא גמיש במידה מסוימת, לשינוי פריסת התשלומים או משך העסקה במקרה הצורך. לעיתים שינויים שכאלה מלווים בקנסות דרקוניים, ומעמד החתימה על החוזה הוא הזדמנות מצוינת לשינויי הסעיפים, ו/או הפחתת הקנסות.

3. כמו כל הלוואה, גם הלוואה מיבואנית רכב או מחברת ליסינג עולה כסף. בדקו והשוו את נתוני ההלוואה הזו מול נתוני הלוואה של הבנק שלכם, של חברת האשראי או מקום העבודה.

4. מלבד גובה התשלום החודשי, קראו את האותיות הקטנות ושימו לב לעלויות נלוות כמו עמלת פתיחת תיק, גובה השתתפות עצמית במקרה של תאונה, דרישות להתקשרות עם חברת ביטוח מסוימת, או טיפולים ברשת מוסכים מוגדרת וכו'. כל אלה משפיעים על העלות הכוללת של העסקה.

5. השוו הצעות של חברות הליסינג השונות עם הצעות מימון של יבואניות הרכב. חלפו הימים בהם מחירון רכב חדש היה "קדוש". כיום ניתן לזכות בהנחות, תוספות אבזור ואפילו חבילות טיפולים וביטוח גם אצל היבואניות. יהיו דגמים אטרקטיביים יותר למימון דרך יבואנית רכב (בעיקר גרסאות מאובזרות יותר). ויהיו שעדיפים למימון דרך חברת ליסינג (בעיקר כאלה שהיבואנית מנסה להיפטר מהם).

6. זכרו שהשוק מוצף בחברות המציעות עסקאות ליסינג. בחרו בחברה עם "גב" ומוניטין ותברחו מחברות מפוקפקות שמציעות "דיל" שנראה טוב מידי. כי אם חברת הליסינג תפשוט את הרגל, הרכב עלול להיות מעוקל שכן הוא רשום על שמה.

7. שימו לב שפרסומים רבים מבליטים את התשלום החודשי על הרכב, ולא את המחיר הסופי. מצד אחד זה מקל על ההשוואה הפיננסית, אבל מצד שני דורש ממך יותר תשומת לב והעמקה בפרטים.

מדריך ליסינג למתלבטים

ליסינג פרטי מימוני מלא
הרחבת ההלוואה, או הלוואה נוספת, עבור חלק מעלויות הרכב השוטפות כמו ביטוח, רישוי, אגרות וטיפולים. גם כאן מדובר על סכום ידוע וקבוע מראש.

ליסינג תפעולי פרטי
במסלול הזה הלקוח לא רוכש את הרכב אלא משלם תשלום חודשי ידוע וקבוע מראש עבור השימוש ברכב. בשיטה זו התשלום החודשי שלו משקף את עלות הרכב עצמו (אותו רכשה חברת הליסינג) כולל ירידת הערך הצפויה לתקופת החכירה, ואת עלויות תפעול הרכב לאורך התקופה כמו ביטוח, רישוי, אגרות וטיפולים. לעיתים ההסכם גם כולל תשלום עבור הדלק ושירותי דרך נוספים כמו רכב חליפי כאשר הרכב במוסך לטיפול תקופתי, נהג שייקח ויחזיר את הרכב לטיפול השנתי וכו'. לרוב תקופת הליסינג התפעולי נמוכה מ-3 שנים כדי שהרכב לא יאבד יותר מידי מערכו ויהיה מספיק אטרקטיבי לרכישה כיד שניה.

שימו לב כי חברות הליסינג מגבילות את הלקוח בכמות הנסועה (קילומטראז') שהרכב יכול לעבור בכל התקופה החכירה. וודאו מהי והאם היא מתאימה לנסועה הפרטית שלכם. אם היא לא מתאימה, זה הזמן להעלות (לפעמים בתוספת תשלום) או להפחית אותה (ולשלם פחות).

דגשים בעסקת ליסינג תפעלי פרטי

1. לרוב אל ערוצי הליסינג מגיעות הגרסאות הפחות מאובזרות. בדוק איזו גרסה ורמת גימור אתה מקבל דרך חברת הליסינג, והשווה להיצע הגרסאות ורמות הגימור שבאולם התצוגה של היבואנית.

2. מה בנוגע לתוספות שאתם רוצים להוסיף כמו מערכות שמע משודרגות או וו גרירה? האם ניתן לבצע זאת אצל כל מתקין או רק דרך חברת הליסינג? האם בתום התקופה ניתן לפרק את האבזר? האם ניתן להתקינו ברכב אחר?

3. חברות שונות מציעות חבילות אחזקה שונות, לכן חובה לוודא שמשווים חבילות זהות. בדקו אילו מרכיבים כלולים בחבילת האחזקה של העסקה. האם היא כוללת החלפת צמיגים, מצבר ומגבים? אם כן, כמה החלפות צפויות במהלך תקופת העסקה? האם יש הגבלה או דרישה לסוג צמיג או מצבר מסוים? האם יש לך אפשרות בחירה בין מותגים? במידה ולא, האם ניתן להוסיף פריטים אלו לעסקה ובאיזה מחיר?

4. על מי מוטלת האחריות לביצוע טיפול ורישוי שנתי (טסט) בזמן? האם חברת הליסינג מתאמת מועד (ואז האחריות עליה) או רק מתזכרת על מועד קרב (ואז האחריות עליך)? האם העסקה כוללת את איסוף והחזרת הרכב לטיפול/רישוי?

5. בדקו את הכיסוי הביטוחי שמעניקה לכם חברת הליסינג. מה נכלל בהצעת הביטוח, את גובה ההשתתפות העצמית והאם ניתן וכדאי לרכוש "ביטול השתתפות עצמית"? בנוסף בדקו את הזכאות לרכב חלופי, לכמה זמן, והאם הרכב החלופי שווה לקטגוריית הרכב שלך. בדקו מי ספק הגרירה.

6. מה קורה במצבים בהם לא מופעל הביטוח? למשל תקלה שמשביתה את הרכב ושתיקונה מתמשך. האם חברת הליסינג דואגת לרכב חלופי? האם הרכב מתאים לקטגוריית הרכב שלך? מה בנוגע להמשך התשלום החודשי באותו זמן?

7. מי רשאי להשתמש ברכב? מה בנוגע לנהג חדש או נהגים מזדמנים, האם הם רשאים לנהוג ברכב? האם נדרש תוספת תשלום? האם הביטוח מכסה גם אותם?

8. וודאו את התנאים בסוף העסקה, כמו אפשרות רכישת הרכב או גלגול העסקה לרכב אחר. בין חברות הליסינג השונות תגלו הבדלים גדולים שבמצטבר יכולים להיות מהותיים יותר מהתשלום החודשי.

9. חלק מתנאי העסקה כוללים גם "השבה לקדמות" בסוף תקופת הליסינג. זה אומר תיקון נזקים קוסמטיים כמו שריטות, החלפת חלקי פלסטיק שבורים או סדוקים בחוץ ובתוך תא הנוסעים. קראו את האותיות הקטנות, ובדקו מה נחשב נזק סביר שלא מחייב תשלום נוסף. מה גובה התשלום במידה ויש נזק והאם יש תקרת תשלום. שימו לב שהתשלום יכול להגיע לאלפי שקלים.

10. הרבה דברים יכולים להשתנות במהלך תקופת העסקה. וודא מהם התנאים להפסקה מוקדמת של ההתקשרות, האם יש קנס, ואם כן מהו גובהו?

כתבות חדשות
כל מה שצריך לדעת על רכב היברידי, פלאג אין וחשמלי
מתלבטים בין רכב היברידי לרכב PHEV? לא מכירים את ההבדלים ביניהם לבין היברידי קל, וכמה הם רחוקים מרכב חשמלי? הכירו את היתרונות והחסרונות של כל שיטת הנעה
איך לבדוק רכב לפני קניה - בלי לצאת מהבית?
רכישת רכב יד שנייה היא משימה מורכבת. ממה צריך להיזהר? מה צריך לבדוק? ואילו שאלות כדאי לשאול את המוכר בשיחת טלפון המקדימה? כל מה שחובה לעשות לפני שיוצאים מהבית
מהקליטה ועד ההוצאה למכירה: כך מחדשות חברות הליסינג את הרכבים
סוכנויות הרכב עושות הכל כדי לתת לנו הרגשה שלמרות שקנינו רכב משומש, נרגיש כאילו קיבלנו מפתח לרכב חדש. על תהליך החידוש משלב הניקיון ועד לתיקונים המכאניים
כל הזכויות שמורות לקבוצת זאפ © 2021
צור קשרמדיניות פרטיותתנאי שימוש
Designed by

בדקנו וגילינו שהרבה יותר נוח להשתמש באתר כשהטלפון במצב מאונך.
סיבוב קטן ימינה ואנחנו איתך!