איך לבדוק רכב לפני קניה - בלי לצאת מהבית?
רכישת רכב יד שנייה היא משימה מורכבת. ממה צריך להיזהר? מה צריך לבדוק? ואילו שאלות כדאי לשאול את המוכר בשיחת טלפון המקדימה? כל מה שחובה לעשות לפני שיוצאים מהבית
יואל שוורץ

אם יש דבר אחד שאנחנו הישראלים לא אוהבים, זה לצאת פראיירים. אנחנו לא אוהבים להרגיש מרומים עם העודף בפיצוציה, בנסיעת המונית, בתיקון מכונת הכביסה ולא בכל דבר אחר. אנחנו פשוט לא יכולים להכיל את זה שעבדו עלינו. נקודה.

כשזה מגיע לסכומי כסף גדולים כמו ברכישת רכב, החשש מפני מרמה הופך לפחד של ממש שיכול להרתיע. זו חרדה שבמקרים מסוימים גורמת לחלקנו לוותר על כל התהליך, ולרכוש מכונית חדשה מהניילונים בלבד. זה חבל, כי בדרך כלל מכונית משומשת עדיפה כלכלית על מכונית חדשה.


אז כדי לעזור לכם לקראת מסע ההתחדשות ברכב יד שנייה, הרכבנו מדריך שיעזור בסינון הנוכלים ובגילוי אלה שמעט מעגלים את הפינות, כשאתם עוד בבית.

1. הגדרת תקציב
לפני שאתם יוצאים לחיפושים, צריך לדעת כמה כסף אתם מוכנים/יכולים להשקיע. למעשה זהו השלב הראשון בכל פרויקט אליו אתם נכנסים בכל תחום. הגדרת הגבול העליון לתקציב חייבת לכלול את כל מקורות המימון עליהם חשבתם. אם אתם מתכננים לקחת הלוואה זה הזמן לבדוק כמה אתם יכולים לקחת וממי. יש כמה חלופות ובהן הבנק שלכם, בנקים אחרים, חברות מימון, כרטיס האשראי, מקום העבודה וכו'. את הבדיקה הראשונית אצל כולן ניתן לעשות בשיחת טלפון מהבית. 

כשאתם מגדירים את התקציב תשאירו מקום להוצאות נלוות, וגם לעוד קצת בלתי צפויות. בהוצאות הנלוות נכניס את עלות בדיקת המכונית (זכרו שיתכן ותבדקו יותר ממכונית אחת), עלות הטסט, ביטוחי חובה (ניתן לבדוק את המחיר בקלות במחשבון שבאתר משרד האוצר), ביטוח מקיף, טיפולים, אחזקה שוטפת, ואולי גם "יישור קו" אם אתם קונים מכונית עם תקלה עליה אתם כבר יודעים. תשתדלו לא לחרוג מהגבול העליון של התקציב. זכרו - 1. כי תמיד יכולות להיות הוצאות כבדות נוספות, 2. בשנים האחרונות השוק מוצף בים של דגמים גרסאות וצבעים, כך שבטוח שתמצאו רכב מספיק טוב בתקציב שכבר הצבתם לעצמכם.

2. הרכב המתאים
אתם אולי חולמים על רודסטר דו-מושבית ידנית, אבל יש לכם שלושה ילדים וכלב. אם אתם כעת מחפשים את המכונית העיקרית שלכם, שימו את חיפושי הרודסטר בצד – לפחות לפעם הזו – והתמקדו במה שאתם צריכים. אל תתפתו לרכב של השכן שבדיוק מוכר קרוסאובר אופנתי שנראה לכם מלוקק, אם אתם בכלל זקוקים לרכב קטן לחניה קלה במרכזה של עיר. לא רק שקרוסאובר שכזה פחות מתאים, הוא גם יהיה יקר יותר לאחזקה. דבר שמתחבר גם לסוגיית התקציב עליה דיברנו קודם.

אז התאימו את הרכב לדרישות ולרצונות שלכם, והגדירו את סוג הרכב המתאים: משפחתי, קרוסאובר גדול, סופר מיני קטנה וחסכונית וכו'. אם אתם פחות מכירים את הגדלים והתצורות השונות, פשוט תחשבו על מה אתה צריכים. האם אתם זקוקים לרכב עם ביצועים ספורטיביים, האם לרכב עם מעט עבירות, האם לכזה עם תא מטען גדול מהממוצע, ליותר מושבים וכו'. ובהתאם לכך מצאו את הדגמים העונים על הדרישות. השלב הבא הוא ירידה לפרטים: למשל האם אתם זקוקים לרכב בו הישיבה גבוהה, למושבים חשמליים עם זיכרונות לכוונון מהיר בהחלפת נהגים, לפתחי מיזוג נפרדים למושב האחורי, לידיות אחיזה בתקרה או כל דבר אחר שחסר במכונית שכבר יש לכם או שאתם רוצים שיהיה במכונית הבאה שלכם. רק אח"כ רדו ברזולוציה לדגמים האפשריים, ובדקו אילו סוגי מנועים ובאילו רמות גימור מוצע כל דגם, בהתאם לתקציב שהצבתם לעצמכם. נסו לשלב בין הרצונות לדגמים במציאות וזכרו להישאר מפוקסים.

3. הכינו שעורי בית
בחירת הרכב הנכון תלויה מאוד בהעדפות שלכם, אבל היו פתוחים לדגמים ממותגים שונים. זכרו שסטיגמות מהעבר הן רק סטיגמות. המציאות משתנה ללא הרף ומה שהיה נכון לעבר או לדגם מסוים, לא בטוח שרלוונטי היום. בדקו את היסטוריית הדגמים שאותם אתם מחפשים. למשל: מתי חודש הדגם, מתי עבר מתיחת פנים, מתי עודכנו המנועים (בלי קשר לעדכון הדגם או מתיחת הפנים), ומתי שודרגו רמות האבזור. אם אתם רוכשים רכב יחסית חדש, נניח עד גיל שנתיים, בדקו מתי הדגם שנמכר אצל היבואנית צפוי להתחדש. לפעמים יש לכך השפעה על מחיר אותו דגם כיד שניה.

כשכל הפרטים האלה יהיו בידכם, תוכלו לבצע השוואה ישירה בין הדגמים שאותם אתם רוצים ולדעת למשל: איזה הכי חדיש, איזה הכי מרווח, ואיזה הכי מאובזר. מבין הרשימה שתיצרו נסו להעדיף את רמות הגימור הגבוהות יותר. זה גם כיף לנסוע ברכב מאובזר יותר, וגם תוספת המחיר עבור רמת אבזור גבוהה ברכב משומש, כבר לא גדולה כפי שהיתה כשהרכב היה חדש.

4. יוצאים לחיפושים
כיום בעידן האינטרנט זה הפך פשוט הרבה יותר. רוב הדגמים מפורסמים דרך הרשת גם כשמדובר בחברות ליסינג וטרייד אין. המגוון עצום וזה הזמן להתחיל לסנן. זכרו שמחיר המחירון מהווה המלצה בלבד, ולא פעם עסקאות מוצעות באחוזים ניכרים מתחת וגם מעל למחיר המחירון. אז כשמחיר המחירון ידוע לכם נסו לבדוק מה המחיר בו דגם מסוים נמכר "בשוק". שימו לב אם דגם מסוים מוצע במרבית המודעות מתחת למחיר המחירון, כנראה שזה מחיר השוק שלו. אל תסכימו לשלם הרבה יותר מזה, רק בגלל שמחיר המחירון שלו גבוה יותר. אל תשכחו להתחשב בנתונים של כל דגם כמו: חודש עליה לכביש, מספר בעלויות, היסטוריית בעליות, קילומטראז' וכו'.

5. שיחת הטלפון
שאלו את השאלות הנכונות – כאלה שיכולות להדליק אצלכם נורה אדומה. בקשו  פרטים בסיסיים כמו חודש העלייה לכביש, קילומטראז', יד, ומי היו הבעלים הקודמים (האם הרכב היה בעברו שייך לחברת ליסינג, השכרה, רק בידיים פרטיות וכו'). אלה אולי נראים כפרטים בסיסיים ומשמימים, אבל כדאי לכם לבדוק אותם לעומק, כי לכל אחד מהם יש משמעות כספית במחיר המחירון.
מכאן עברו לשאלות שיכולות להאיר לכם את מצב הרכב שאותו אפילו לא בטוח שראיתם בתמונות. שאלו אם הרכב היה מעורב בתאונות כלשהן, מה מצב הרכב, למשל: האם ישנן תקלות כלשהן, האם נורות אזהרה דולקות בלוח המחוונים, האם כל החלונות נפתחים או שאחד מהם תקוע, וכו'. שאלו את המוכר היכן הרכב מטופל, וכמובן גם מחיר, גם אם הרכב פורסם עם מחיר במודעה עצמה. דברים תמיד יכולים להשתנות.

זכרו שככל שתקבלו יותר פרטים בשיחת הטלפון, יכולת הסינון שלכם תהיה טובה יותר, ותמנעו מנסיעה מיותרת לבדיקת רכב שיתברר בהמשך כלא מתאים. אם הכל תקין עברו לשלב הבא – פגישה פנים מול פנסים עם הכלה המיועדת.

6. סבלנות
אנחנו כותבים את זה בסוף, אבל זה כנראה הדבר הראשון בחשיבות והדבר שצריך להוביל אתכם לאורך כל תהליך הרכישה. בעצם זה נכון תמיד ובכל מצב. רכישת מכונית היא כנראה ההתחייבות היקרה ביותר שלכם אחרי רכישת דירה, אז ברור שחלק מאיתנו יחששו מביצוע המהלך הכלכלי הזה, ויתמהמהו בכל צעד. אחרים ירגישו נלחצים, ויהיו חייבים לסגור את העסקה כאן ועכשיו, כי אחרת ירגישו שהם מפספסים את המציאה. גם לאלה וגם לאלה, ולכל מי שביניהם, אנחנו ממליצים להיות סבלניים. לא לדלג על השלבים שהצגנו כאן, לבדוק בקפדנו, ואם משהו נראה לכם טוב מידי מלהיות אמיתי, אז כנראה שזה באמת המצב. ללא ספק, רכישת רכב יד שניה היא תהליך מורכב שיכול לכלול לא מעט קשיים ומוקשים. אבל עם יד על הלב, לרוב הכל פשוט עובר חלק. בהצלחה.
כל הזכויות שמורות לקבוצת זאפ © 2021
צור קשרמדיניות פרטיותתנאי שימוש
Designed by

בדקנו וגילינו שהרבה יותר נוח להשתמש באתר כשהטלפון במצב מאונך.
סיבוב קטן ימינה ואנחנו איתך!